📷 Přechod na bezzrcadlovku ...chyba?!

 
milankabelka_bezzracadlovka

Proč jsem přešel na bezzrcadlovku SONY?


Před rokem by mě nenapadlo, že celou svou fotovýbavu Nikon, kterou jsem léta dával dohromady, jedním šmahem prodám a přejdu na úplně jiného výbroce a navíc na bezzrcadlovku. Vše se zlomilo při mé cestě do Indonésie, kdy jsem si ve 40ti stupních s ohromným fotobatohem a těžkou technikou na zádech uvědomil, že tudy cesta nevede! Bylo to v době, kdy vyšla bezzracadlovka Sony A7R III, která se dočkala mnoha vylepšení od předchozího modelu.

Obecně jsem v té době slýchal od mnoha lidí, kteří přešli na bezzrcadlovku, že si nemůžou tento systém vynachválit. Začal jsem se tedy o foťák zajímat a číst recenze. Protože jsem používal full frame Nikon D800 s čipem s vysokým rozlišením, padla moje volba právě na již zmíňěný full-frame A7R III s fantastickým rozlišením 42 mpx.

Specifikace


Specifikace vypadaly úžasně - poloviční váha těla, více než 400 ostřících bodů, absence zrcátka a přítomnost živého náhledu “live view” s digitálním hledáčkem, dlouhá výdrž baterie.
Říkal jsem si, zda to nebude jen takový kompaktík. Po rozbalení a prvotním vyzkoušení jsem užasl! Jedná se o úplně novou technologii a celkový posun. Do této doby tu byla pouhá evoluce starých zrcadlovek. Tělo nepůsobí levným a plastovým dojmem, ale robusně. Je vyrobeno z jednoho kusu hořčíku, tudíž by mělo vydržet i hrubší zacházení a rozmary počasí. Moje první sklo k tomuto foťáku bylo 24-105mm F4. Spolu s nativními skly Sony je ostření přesné a užasně rychlé.
Sony A7R III je také určena pro videotvůrce. Kamera dokáže natáčet video ve 4K 30sn/s a disponuje celou řadou flat profilů např. S-log3, který nabízí větší množství dynamického rozsahu a je tudíž příjemnější pro následnou postprodukci. Kontinuální ostření funguje se skly Sony fantasticky a ostří rychle a precizně.


Výhody vs. Nevýhody


Začnu tím, co mě opravdu potěšilo. Rozměry a hmotnost jsou ideální. Foťák padne skvěle do ruky a pracuje se s ním výborně. Dále oceňuji možnost nastavit si libovolně tlačítka. Základ (clona, čas, ISO) jsem nechal být, ale zbytek jsem si přizpůsobil na míru. Obraz i dynamický rozsah tohoto modelu je perfektní. Při přechodu na bezzrcadlovku jsem měl největší obavy z toho, aby nebyla obrazová kvalita horší, než je tomu u zrcadlovek, protože veškeré vychytávky a funkce jsou super, ale nejdůležitější je výsledný obraz - a ten je skvělý! Další peckou je absence zrcadla a použití digitálního hledáčku. Chvilku trvá si na to zvyknout, ale teď už bych neměnil. Je úžasné vidět fotku přesně exponovanou ještě dříve, než jí vyfotím. Toto je k nezaplacení a já se můžu více než ladění expozice věnovat kompozici a práci s klientem. Také se lze skrze hledáček dívat do slunce, aniž by to mělo vliv na váš zrak. Fantastické je i ostření, které je rychlé a přesné. 10 snímků za sekundu zase potěší milovníky rychlých akcí. Moderní funkce, jako přenos fotek přes WI-FI přímo do telefonu je jen třešničkou. Oproti předchozím modelům se navýšila kapacita baterie, její výdrž je nyní téměř dvojnásobná.

Samozřejmě se najdou i nějaké mouchy, ale je jich minimum a je to spíše o subjektivním pocitu. Zde jsou to paradoxně rozměry. Pro někoho jsou menší rozměry těla výhoda, někomu, kdo má větší ruce naopak nemusí padnout. Vše je potřeba si vyzkoušet. Dále je to absence vestavěného blesku, který je ale podle mého názoru spíše pouze na přisvětlení focení na zahradní párty, než pro profesionální použití. Větším rizikem může být “obnažený” senzor. Absence zrcátka má za následek to, že je potřeba si dávat velký pozor, aby se na senzor nedostaly nečistoty, což se stane opravdu lehce. Řešit se to dá odfouknutím nečistot balonkem nebo mokrou cestou, a to za použití čistících tyčinek. Poslední věc, kterou jsem objevil při postprodukci v Adobe Lightroom, je ta, že stahování jasů je malinko horší než u D800, kterou jsem měl. Tam byl dynamičtější rozsah o něco větší. Toto je ale hodně subjektivní.

Závěrem

Po roce používání bezzrcadlovky mohu s klidným svědomím říci, že přechod na tento systém chybou nebyl. Sony A7R III je prošpikovaná moderními funkcemi v malém a odolném těle. Je to ideální foťák pro všechny profíky, ale i hobíky. Ať už se věnujete focení portrétů, svateb, reklam, krajinek nebo produktů, určitě si ho zamilujete a bude vám dobře sloužit. V dnešní době je větší výběr bezzrcadlovek různých značek a typů, ale podle mého názoru má Sony jednu obrovskou výhodu - objektivy. Žádný jiný výrobce nenabízí takové množství kvalitních objektivů určených pro bezzracadlovky, a to je myslím silný argument.

Bonus na závěr: Cca po měsíci užívání jsem si vzal na focení jednoho eventu jako druhé tělo zrcadlovku a po chvíli jsem to vzdal. Byl to návrat do pravěku. :-)

TECHNICKÉ PARAMETRY

sonyAZrIII_parametry_milankabelka.jpg